No właśnie. Często słyszymy: profile 4-komorowe, 5-komorowe, 8-komorowe….

Co to oznacza w praktyce? Ile w tych komorach jest marketingu, ile powietrza, a ile rzeczywistej wartości dla użytkownika? Oto garść faktów.

 

Dobry (wielokomorowy) profil to podstawa

Profil PVC jest podstawowym i najważniejszym elementem konstrukcji okna. Profile okienne posiadają we wnętrzu komory powietrzne. Komory powietrzne w profilu decydują o walorach termoizolacyjnych okna z PVC. Decydują o jego współczynniku przenikania ciepła. Dla przykładu: dla okna wykonanego z profila 4-komorowego współczynnik przenikania Uw może wynieść 1,8-2,0 W/m2K, a dla okna z profilu 7-komorowego ok. 0,8-0,9 W/m2K.

Z tego porównania widać, że wielokomorowa budowa profili okiennych poprawia ich właściwości termoizolacyjne.

 

Profil stalowy

Im więcej komór tym więcej możliwości na osadzenie wewnątrz profilu stalowych kształtowników. One ostatecznie determinują sztywność okna z PVC. Warto więc zwrócić uwagę na ilość i grubość kształtowników stalowych w oknach konkretnego producenta. Z uwagi na koszt stali część producentów zmniejsza jej grubość i ilość w profilu PVC, z którego produkuje potem okna. Ma to swoje konsekwencje w sztywności a więc i trwałości okna w trakcie jego użytkowania.

 

 Komentarz eksperta

” Ilość komór powietrznych w profilu okiennym decyduje o współczynniku przenikania ciepła Uw. Im większa liczba komór 5,6, czy 7 tym wartość współczynnika przenikania jest niższa, co zapewniając mniejsze straty ciepła. Poza samą ilością komór powietrznych ważna jest też ich szerokość oraz grubość ścianek zewnętrznych i wewnętrznych profilu. Na przykład systemy Schuco i wykonane z nich okna „Cztery Pory Roku” oferują profile 5, 6 oraz 7-komorowe, które zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. W praktyce oznacza to niższe koszty ogrzewania i większą sztywność okna.”

 

Przemysław Kasperski– Kierownik Produkcji