Wiosenne smarowanie i konserwacja okuć – poradnik

hr

Okna są zbudowane z trzech podstawowych elementów: profili PCV, szkła zespolonego i okucia okiennego. O ile profil PCV (w odróżnieniu od drewnianego) i szyba okienna nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, o tyle okucie, owszem.

Stal pracuje i kosztuje

Choć wykonane ze stali, stosowane przez nas okucie Winkhaus jest pokryte specjalną (unikalną) powłoką antykorozyjną, mimo to wymaga systematycznej konserwacji. Sprawność działania okucia, które pracuje przy każdym otwarciu i zamknięciu okna, decyduje o sprawności działania okna. Jeśli okucie nie pracuje właściwie mamy problemy z obsługą okna, a w konsekwencji z samym okuciem, które może się wykrzywić i wymagać naprawy lub wymiany. A to kosztuje. Niesprawne okucie, zabrudzone i narażone na zbyt nadmierne tarcie, obniża też swoje wartości zabezpieczające okno przed wyłamaniem i wyważeniem

Smarowanie okuć

Aby okucie służyło nam długie lata, wymaga odpowiedniej dbałości i konserwacji. Należy chronić je przed zanieczyszczeniem podczas prac remontowo-budowlanych. To pierwszy i bardzo ważny moment po montażu okien, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Okucia, podobnie jak szyby i profile, mogą bowiem bardzo szybko zostać zabrudzone pyłem i kurzem budowlanym, albo zaprawą tynkarską. Warto więc po montażu okien należycie je zabezpieczyć. Dzięki temu po zakończeniu budowy będziemy nadal mieli okucia „fabrycznie nowe“ a nie „używane“. Fachowcy mówią, że przynajmniej raz w roku okucia należy nasmarować olejem przeznaczonym do ich konserwacji. Z doświadczeń własnych i naszych klientów wiemy, że okucia warto smarować dwukrotnie: wiosną i jesienią, czyli po zimie i przed zimą. Koszt tego zabiegu jest żaden, a stała kontrola okuć, czasami bardzo skomplikowanych i kosztownych, daje nam szansę na przegląd mechanizmu i należyte jego zabezpieczenie. Na załączonym poniżej schemacie widać kluczowe dla właściwej konserwacji miejsca oznaczone kropelką oleju.

Czyszczenie okuć

Do czyszczenia okuć nie należy używać środków agresywnych, mogących uszkodzić powłokę antykorozyjną okuć, a tym samym narazić je na rdzewienie. W grę nie wchodzą więc żadne mleczka czyszczące, preparaty typu „kamień i rdza“ itp. środki chemi gospodarczej jakie mamy w domu.  Dobrym rozwiązaniem jest przedmuchanie okuć strumieniem sprężonego powietrza z ogrodowego kompresora lub zwykłej gruszki i przetarcie ich delikatną szmatką. Podobnie jak czyścimy mechanizm jezdny  w rowerze. Pamiętajcie – okucie to element eksploatacyjny okna decydujący o jego sprawności i niezawodności. Kto nie smaruje – nie otwiera (i nie zamyka).

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]