Dom dobrze zabezpieczony – poradnik

hr

Jeśli chcemy uniknąć nieproszonych gości to zastanówmy się przez chwilę jak zabezpieczyć swój dom. Na pewno warto inwestować w zabezpieczenia antywłamaniowe, okna antywłamaniowe, wzmocnione okucia w drzwiach oraz zabezpieczenia zewnętrzne: kratyi rolety. Uzupełnieniem są różnego rodzaju systemy alarmów elektronicznych.

Skuteczna ochrona przed złodziejem wkradającym się do domu przez drzwi balkonowe i okna powinna opierać się na użyciu pełnej oferty antywłamaniowej. Nie zapominajmy jednak, że nawet  najlepiej zabezpieczone okna nie mogą zostawać uchylone czy nawet niedomknięte, gdyż na takie okazje czeka każdy włamywacz.

Szyby i folie

Zestaw bezpiecznych szyb powinien w pierwszym rzędzie chronić przed włamaniem, ale ważne jest też aby zabezpieczenia nie ograniczały, ani nie zniekształcały w żaden sposób widoczności. Dlatego wybierając odpowiednią ochronę antywłamaniową powinniśmy mieć na uwadze również komfort widzenia przestrzeni. Bezpieczne szyby najczęściej są klejone warstwowo ze sobą żywicą tworząc dwie lub trzy grubości szkła. Pomiędzy nimi umieszczana jest folia z laminatu, która po stłuczeniu szyby utrzymuje wszystkie kawałki razem. Szyby antywłamaniowe oznaczane są sygnaturami od P1 do P9. Im wyższa numeracja tym odporniejsze zabezpieczenie i grubsze szkło.

Najczęściej stosowane w oknach są szyby klasy P2 lub P4. Szyba klasy P2 oznacza iż jest ona zbudowana z dwóch szyb o grubości 4mm – każda, sklejonych ze sobą 2- warstwami folii laminowanej o grubości 0,65mm – każda.

Natomiast szyba P4 zbudowana jest z dwóch szyb o grubości 4mm – każda sklejonych ze sobą 4-warstwami folii laminowanej o grubości 0,65mm – każda.

Wytrzymałość tych szyb badana jest poprzez swobodny spadek kuli stalowej o masie 4kg. Porównanie szyb zestawiono w poniższej tabelce.

Klamki i zamki

Okna  stanowią zawsze najmniejszy opór. Dlatego podstawowym zabezpieczeniem każdej stolarki otworowej powinna być klamka na kluczyk z wkładką utrudniającą otwarcie z zewnątrz. Innym rozwiązaniem jest klamka zintegrowana z mechanizmem ryglującym po wewnętrznej stronie okna.

Okucia

Mechanizmy ruchome w postaci rygli, docisków, grzybków antywyważeniowych i zaczepów powinny zatrzymywać włamywaczy przed forsowaniem konstrukcji okiennej i nie poddawać się napieraniu i podważaniu. Dlatego ważne jest, aby nie zostały one wykonane z kruchych metali, tylko ze stali szlachetnej. Dodatkowym elementem mogą być podkładki utrudniające rozwiercenie śrub mocujących klamkę.

Systemy alarmowe

Elektroniczne systemy ochrony nie zabezpieczają okien w sposób dosłowny, a są jedynie ,,wsparciem” dla istniejących urządzeń mechanicznych. W skład systemu alarmowego mogą wejść czujki magnetyczne (informują o otworzeniu skrzydła), czujki ruchu (alarmują gdy jest ruch przy oknie), czujki wibracyjne (reagują na stłuczenie szyby). Alarmy są rozwiązaniem zdecydowanie najtańszym jednakże opartym w głównej mierze na reakcji osób postronnych.

Bezpieczne okno

Bezpieczne okna to takie, w którym np. zwiększono wytrzymałość profilu, wstawiono szybę antywłamaniową klasy P4, a także zamontowano okucia klasy przynajmniej RC – 1, które są wyposażone w zaczepy utrudniające podważenie narożników oraz zabezpieczenie przeciw rozwierceniu zamka.

Wiele z tych rozwiązań można zastosować jako opcję dodatkową w oknach marki 4 Pory Roku”.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]