Klamka z kluczykiem

hr

Na ratunek – klamka z kluczykiem

Przynajmniej kilka razy w roku media informują o tym, że z okna wypadło dziecko pozostawione często bez należytej opieki dorosłych. Często takie zdarzenia kończą się tragicznie. Źle zabezpieczone okno jest jedną z głównych przyczyn tego typu wypadków.

Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu możliwości otwierania okna. To nie tylko konkretna ochrona przed włamywaczami. Utrudnia też otwarcie okna od środka, np. przez małe dzieci. Poniżej prezentujemy trzy sposoby zabezpieczenia.

Klamka z kluczykiem

Klamką można okno otworzyć lub uchylić tylko wtedy gdy jest otwarty zamek w klamce tzn. gdy odpowiednio przekręcimy kluczyk w klamce. Gdy kluczyk w klamce jest w pozycji zamkniętej klamką nie można ruszyć. Kluczyk można wyjąć, aby dzieci same go nie przekręciły.

Zamek w skrzydle okiennym

To rozwiązanie polega na przekręceniu kluczyka w zamku specjalnie zamontowanym w skrzydle (zamek jest montowany na stałe w skrzydle). Po przekręceniu kluczyka skrzydło okienne się uchyla, ale się nie rozwiera. Po ponownym przekręceniu kluczyka skrzydło się i uchyla i rozwiera.

Specjalne okucie Tilt First

Polega na odwróceniu kolejności otwierania: najpierw okno się uchyla (przekręcenie klamką od dołu do pozycji poziomej) a następnie się rozwiera (przekręcenie klamką z pozycji poziomej na pozycję „do góry”). Czyli jest to odwrotnie jak w normalny oknie gdzie klamka poziomo – skrzydło rozwarte, klamka w górę – skrzydło uchylone. Dodatkowo jest dodawana do tego okucia specjalna klamka z kluczykiem, gdzie rozwarcie okna jest możliwe po przekręceniu kluczykiem.

Kluczyk i przycisk

Ciekawym rozwiązaniem jest klamka okienna New York firmy Winkhaus, która stanowi zabezpieczenia klamki z kluczykiem i klamki z przyciskiem. Aby otworzyć okno, nie wystarczy odryglować kluczyka. Przy obracaniu nią należy jednocześnie wciskać bębenek. Aby go zablokować – w pozycji zamkniętej lub uchylonej – ryglujemy kluczykiem klamkę. Chroni ona okno też wtedy, gdy nie zablokowaliśmy jej kluczykiem. Przycisk zabezpiecza okucie przed próbą przesunięcia i otwarcia od zewnątrz przez cały czas. To samo zabezpieczenie działa także do środka, komplikując próby otwarcia okna przez osoby nieuprawnione, np. przez dzieci. Aby zamontować takie klamki, nie musimy wołać fachowca. Wystarczy tylko przykręcić dwa wkręty mocujące klamkę i gotowe.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]