Kompozycja kolorów w domu

hr

Budując dom mamy w głowie jego wizję. Jednym z pierwszy istotnych wyborów, które przesądzą o wizerunku wnętrza domu jest dobór drzwi i okien. Kolorystyka okien PVC marki „4 Pory Roku”  jest bardzo różnorodna więc mamy duży wachlarz możliwości. Konsekwencją tej decyzji jest odpowiednio dopasowany kolor podłogi, a na końcu kolorystyka ścian. Jak postępować aby się w tym nie pogubić?

W harmonii z podłogą

W sytuacji kiedy zależy nam na wnętrzu, w którym wszystko współgra kolorystycznie najlepiej jeśli drzwi, ościeżnice, opaski w wykończeniu drewnianym, wybierzemy w tym samym rodzaju i kolorze drewna co parkiety, listwy przypodłogowe oraz stolarkę okienną. Drzwi i okna powinny ze sobą współgrać, co nie koniecznie oznacza, że muszą być w identycznym kolorze. Wszystko jest kwestią indywidualnego gustu. Jeśli wnętrze ma być nowoczesne, możemy wybrać białe proste okna bez szprosów, natomiast drzwi wewnętrzne mogą być w kolorze wenge.

Istotna zasada

W każdym przypadku doboru drzwi, powinniśmy zwrócić uwagę na jedną, istotną zasadę: wszystkie drzwi, muszą pasować do siebie nawzajem, stanowić pewien komplet. Drzwi do pomieszczeń powinny być jednej wysokości, jednego modelu i w jednakowym wykończeniu (materiał, klamki). różnić się mogą jedynie stopniem przeszklenia i szerokością (jeżeli to konieczne). Drzwi specjalne, których znaczenie chcemy podkreślić – wejście do salonu, przejście do jadalni – mogą się wyróżniać od pozostałych.

Kolory w duecie

Najprostsza zasada to, dobór wszystkich elementów w jednakowym wykończeniu i kolorze. Podłoga jest wtedy elementem spójnym ze stolarką okienną i drzwiową, tworząc jeden zgrany duet kolorystyczny wnętrza. Jednak takie zestawienie nie jest regułą. Możemy świadomie dobrać podłogę, która będzie inna niż pozostałe elementy. Powinniśmy wystrzegać się materiałów różniących się „tylko trochę” barwą czy stopniem jasności. W końcowym efekcie może to wyglądać na nieudaną próbę doboru pod jeden kolor. Lepiej wybierać takie zestawienia, w których różnice są bardziej wyraziste. Przy doborze kolorystyki podłóg, okien i drzwi, pamiętać należy o posługiwaniu się próbnikami materiałów. Nie powinniśmy sugerować się nazwami, gdyż różni producenci mogą oferować pod tą samą nazwą różne kolory. Bezpieczny nie jest nawet kolor biały, który często ma różne odcienie.

Efekt końcowy – kolorystyka ścian

Gdy zdecydowaliśmy się na kolor okien i drzwi i mamy dobrane podłogi, do pełnego efektu brakuje tylko koloru ścian. Tu możliwości mamy niemal nieograniczone. Wszystko zależy od charakteru jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu. W nowoczesnych wnętrzach króluje biel, szarości i czerń. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie do tego zestawienia koloru akcentującego, który podkreśli wybrane elementy wnętrza. Ponieważ bazowa kolorystyka pomieszczenia jest chłodna i surowa, często wnętrze ociepla się przy pomocy drewnianej podłogi i drzwi. Jeśli lubimy spokojne, ciepłe barwy, możemy z powodzeniem zastosować kolory beżowe, piaskowe połączone z brązami, oliwkami i fioletami. Będą one stanowiły harmonijne tło dla podłóg, drzwi oraz okien, które w takim zestawieniu mogą być do siebie kolorystycznie zbliżone. Niestety nie ma jednej prostej zasady w doborze kolorystyki i materiałów. Musimy pamiętać, że każde pomieszczenie jest inne i dlatego jego urządzanie musimy zawsze traktować indywidualnie.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]