Okna a wiosenne porządki – poradnik

hr

Wiosenne porządki na skrzydle i ramie

 Jak i czym czyścić okna? Czego nie wolno używać za dużo, a czego nie wolno w cale? Czy im silniejszy środek czyszczący tym lepiej? Odpowiedzi na te pytania przybliżamy w maju, bo to czas porządków w domu i ogrodzie.

Budowlane resztki

W przypadku zabrudzenia okien tynkiem, gipsem, farbą czy innymi materiałami budowlanymi należy niezwłocznie je usunąć. Szczególnie trzeba zadbać o dokładne  wyczyszczenie wszystkich elementów okuć okiennych. Jakiekolwiek pozostałości zaprawy i tynku uniemożliwiają ich funkcjonowanie i powodują zniszczenie.

„Brud się wżera”

Okna należy systematycznie czyścić także od  zewnątrz. Zaleca się czyszczenie okien minimum dwa razy w roku. Jeśli jednak wokół nas jest wyjątkowo dużo zanieczyszczeń przemysłowych lub wynikających z emisji dymu kominowego należy czyścić okna odpowiednio częściej.  Badajmy więc stan zabrudzenia ram i szyb okiennych raz na kwartał.  W przypadku braku regularnego czyszczenia okien może nastąpić trwałe lub trudno usuwalne zabrudzenie okien. Potocznie mówimy, że „brud się wżera” – szczególnie w białą ramę okienną.

Łatwo i czysto

Rama okienna nie wymaga konserwacji i jest łatwa w czyszczeniu. Do czyszczenia ram okiennych nadają się wszystkie łagodne środki do mycia, które należy rozcieńczyć wodą. Jednak do zabrudzeń poważniejszych zalecamy stosowanie specjalnego środka czyszczącego tzw. mleczko do PVC, które można nabyć bezpośrednio u sprzedawcy okien. Zwiększa ono łatwość mycia i daje lepsze efekty.

Ale nie za często

Używanie mleczka do PVC zbyt często lub w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do trwałych uszkodzeń czyszczonych powierzchni. Do czyszczenia kolorowych profili i ram okiennych powierzchni zewnętrznych nie należy używać substancji spirytusowych (zawartych między innymi w płynie do mycia szyb). Podczas używania środków do mycia szyb należy zwrócić uwagę aby nie dopuścić do zmoczenia uszczelek i ram okiennych,

Nie wieszajmy się! (na skrzydle)

Przy czyszczeniu szkła i ramy trzeba unikać obciążania skrzydła. Nie wieszajmy się na nim :-).  Może to doprowadzić do wyrwania z ramy. I tyle z naszego mycia okien.

Szoruj okno z głową

W żadnym wypadku nie należy stosować do okien środków czyszczących szorujących lub silnie żrących, gąbek drucianych lub innych materiałów trących. Nie powinno używać się rozpuszczalników organicznych lub chemicznych oraz żadnych kwasów. Nie zastosowanie się do powyższych zasad stwarza niebezpieczeństwo trwałego uszkodzenia powierzchni ram okiennych.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]