Regulacja okien

hr

Za sprawne funkcjonowanie, otwieranie i zamykanie okien odpowiada mechanizm ukryty pomiędzy jego skrzydłem a ościeżnicą. Okucie okienne to element, który najczęściej i najbardziej jest narażony na uszkodzenia, spowodowane zarówno warunkami atmosferycznymi jak i niewłaściwym użytkowaniem okien. Warto o nie dbać, odpowiednio je konserwować i regulować aby nasze okna mogły być sprawne, bezpieczne i służyć nam przez wiele lat.

Pierwsza regulacja ma miejsce jeszcze w zakładzie produkcyjnym, a ewentualnych korekt dokonują specjaliści podczas montażu okien. Warto zaznaczyć wagę prawidłowo wykonanego montażu: żadne okno nie będzie dobrze funkcjonowało, nie pomoże żadna regulacja, jeśli zostanie ono źle zamontowane. Zazwyczaj w początkowym okresie użytkowania nie jest wymagana dodatkowa regulacja, jednak z czasem może dojść do rozregulowania okuć. Nasze okna są narażone na działanie czynników atmosferycznych; w zależności od pory roku profile okienne pracują: kurczą się lub rozszerzają. W szczególności okna o dużych gabarytach tj. balkonowe czy tarasowe są bardziej podatne na zmiany temperatur, a dodatkowo sama masa skrzydeł działa na zamontowane okucia. Często również sami użytkownicy stanowią duże zagrożenie dla okuć, kiedy nie potrafią umiejętnie otworzyć, czy też zamknąć okna. W takich sytuacjach niezbędna jest kolejna, prawidłowa regulacja okuć. Tę czynność warto zlecić specjalistom, gdyż nieumiejętna regulacja na własną rękę może przyczynić się do powstania jeszcze większych szkód. Prawidłowa regulacja polega na właściwym ustawieniu pracy skrzydła w stosunku do ramy okiennej. Regulacji dokonuje się na elementach okuciowych takich jak zawias dolny i górny oraz rolkach ryglujących. Bardzo ważne jest zwiększenie docisku na okres zimowy, a następnie zmniejszenie go w okresie wiosenno-letnim. Jednocześnie zbyt silny docisk skrzydła do ramy w okresie zwiększonego nasłonecznienia powoduje spłaszczenie uszczelek i obniżenie ich skuteczności, co może zaskoczyć zimą.

Ważne aby okucia okienne utrzymywać w stałej czystości i regularnie, co najmniej raz w roku nasmarować je odpowiednimi środkami konserwującymi. Natomiast z naszych doświadczeń wynika, że warto to robić dwa razy w roku: przed i po zimie. Tak więc z racji nadchodzącej wiosny a co za tym idzie i wielkich wiosennych porządków, nie zapomnijmy o regulacji okuć!

Chcąc przez długie lata cieszyć się bezawaryjnym funkcjonowaniem okien „4 Pory Roku”, pamiętajmy o spełnieniu dwóch zasadniczych warunków – wykonaniu prawidłowego montażu oraz poprawnej, codziennej obsłudze okien przez użytkowników.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]