STATYKA OKNA

hr

Ogromny wpływ na  trwałość okna mają czynniki zewnętrzne, które oddziałowują na konstrukcje okienne niezależnie od pory roku.

Okno musi być tak zaprojektowane, wykonane i zamontowane aby w trakcie jego użytkowania nie doszło do czynników niepożądanych takich jak np. nadmierna przepuszczalność powietrza, przecieki wody opadowej czy też pękanie szyb.

Podstawowe czynniki wpływające na statykę okna:

– parcie i ssanie wiatru powodujące ugięcia profili okiennych i szyb

– masę własną okna, a w szczególności skrzydła okiennego

– obciążenia użytkowe, powodowane przez użytkowników okien

– ruchy budowli

– amplitudę temperatur zewnętrznych powodujących rozszerzanie i kurczenie się profili okiennych, a w szczególności profili okleinowanych na jedno lub dwustronny kolor

Podczas projektowania standardowych okien PVC zazwyczaj nie bierze się pod uwagę obciążeń własnych, należy zwrócić na nie uwagę w przypadku fasad albo podczas zastosowania w konstrukcji okiennej elementów bezpośrednio obciążanych przez szkło. Wśród obciążeń użytkowych wpływających na pionowe konstrukcje okienne bardzo ważną i istotną rolę odgrywa obciążenie siłami parcia i ssania wiatru. Niezależnie od źródła pochodzenia siły obciążające powinny być w odpowiedni sposób przenoszone z okna na konstrukcję budynku.

Aby uniknąć odkształceń konstrukcji należy stosować w każdym oknie wzmocnienia z profili stalowych, sztywność ram ościeżnic i skrzydeł należy zapewnić stosując kształtowniki wzmacniające umieszczone na całym obwodzie, niezależnie od ich wymiarów.

W celu zapewnienia odpowiedniej sztywności ram okien i drzwi balkonowych oraz zwiększenia wytrzymałości zamocowania okuć należy stosować kształtowniki stalowe o przekroju dopasowanym do komór profili PVC i grubości ścianek wynikającej z obliczeń statycznych.

Konstrukcja okienna o nieodpowiedniej wytrzymałości będzie bardziej podatna na odkształcenia i będzie ulegała powolnej, ale nieuchronnej degradacji technicznej.

Z różnych powodów wielu producentów stolarki okiennej popełnia jednak nadal wiele błędów przy doborze i stosowaniu odpowiednich kształtowników stalowych jako czynnika podwyższającego wytrzymałość elementów konstrukcyjnych okna.

Do najpowszechniejszych trzeba zaliczyć:

– brak obliczeń statycznych dla konstrukcji okiennych.

– stosowanie nieodpowiednich wzmocnień stalowych o momentach bezwładności całkowicie niedostosowanych do konstrukcji okna oraz możliwych do przewidzenia sił działających na okno.

– stosowanie tych samych kształtowników stalowych niezależnie od wielkości konstrukcji okiennych, ciężaru skrzydeł, miejsca wbudowania okien oraz sposobu łączenia konstrukcji okiennych w zestawy.

– brak stosowania łączników statycznych do połączeń konstrukcji okiennych w zestawy bez względu na wielkość konstrukcji.

– stosowanie tylko fragmentów wzmocnień stalowych w miejscach mocowania zawiasów skrzydeł

– całkowity brak wzmocnień we wszystkich konstrukcjach okiennych mimo obowiązku ich stosowania.

Powszechność występowania wyżej wymienionych błędów zdaje się wynikać głównie ze źle pojętej oszczędności i sprzedaży okien w cenach zmuszających w konsekwencji do nadmiernego i nieuzasadnionego technicznie cięcia kosztów materiałowych. Konstrukcja okienna o zbyt małej wytrzymałości w stosunku do wielkości możliwych do przewidzenia obciążeń z pewnością będzie bardziej podatna na odkształcenia, a przez to awaryjna.

Wybierając nowoczesne okna “4 Pory Roku”, rodzaj konstrukcji i ich wymiary, warto ustalić ze sprzedawcą, czy oczekiwane przez nas gabaryty są wykonalne zgodnie z obowiązującą technologią systemu, a jeśli tak, to czy uwzględniono elementy wzomcnień, które odpowiadaja za statykę konstrukcji.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]