Wilgoć w domu a okna PVC – poradnik

hr

Wilgoć w domu

Zdarza się czasami tak, że po wymianie starych drewnianych okien na nowe, piękne okna PVC pojawia nam się w domu wilgoć, grzyb.
Grzyb jest bardzo poważnym problemem i nie powinno się go bagatelizować. Z jednej strony wchodzi trwale w ściany i może doprowadzić do powstania szkód budowlanych, z drugiej strony może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszej rodziny a w skrajnych przypadkach do poważnych powikłań chorobowych, a nawet śmierci.

Problem ten może mieć wiele źródeł: mogą to być nowe, bardzo szczelne okna, które zakupiliśmy po to aby w mieszkaniu było cieplej, dzięki szczelności okien zyskujemy na ochronie ciepła ale zaburzamy naturalny proces cyrkulacji powietrza w budynku. Poza tym to brak wentylacji (zapchane kratki wentylacyjne) ale również brak wietrzenia pomieszczeń, czy oszczędzanie na ogrzewaniu. Powinniśmy właśnie odpowiedzieć sobie na te pytania,
czy może któryś z wymienionych czynników nie występuje u nas. Warto wiedzieć jak optymalnie postępować w tym zakresie.

Serwis fabryczny okien „4 Pory Roku” – zaleca :

  • sprawdzenie kratek wentylacyjnych, dzięki którym mamy odpowiednią cyrkulację powietrza
    podczas suszenia prania na suszarkach stojących w pokojach, korytarzach nie zamykać szczelnie okien, a je rozszczelniać oraz nie skręcać ogrzewania.
  • odpowiednie wietrzenie mieszkania – okno otwieramy szeroko pod kątem 90 stopni i wietrzymy przez ok. 15-20 min. – 2-3 razy dziennie. Zamiast stosowania tzw. rozszczelnienia okna, gdyż ta metoda doprowadza do wychłodzenia mieszkaniai w konsekwencji do dużych strat ciepła.
  • nie skręcać ogrzewania na czas nieobecności w domu, lecz postępować zgodnie z zaleceniami producentów piecy.
  • zadbać o odpowiednią kratkę wentylacyjną, otwory w drzwiach oraz nie ograniczać ogrzewania łazienki.
  • Jeżeli posiadamy okno w łazience – otwierajmy je w miarę możliwości często.

To są czynności, które możemy zrobić sami. Jednak czasami zdarza się tak, że i te metody zawodzą. Mamy na to rozwiązanie. Możemy zamontować nawiewnik higrosterowny lub tradycyjny. Jako producent okien z segmentu premium marki „4 Pory Roku” posiadamy w ofercie całą gamę nawiewników firmy Aereco i na życzenie Klienta możemy je zamontować w dowolnym oknie.

Problem wilgoci może mieć również źródło w wadliwym montażu tzn.: zamiast pianki montażowej szczelinę wypchano innymi materiałami i uzupełniono pianką montażową. Po czasie wychodzi „szydło z worka” i okazuje się, że np.: przemarza nam ściana pod parapetem „grzyba”.

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]