Wiosenna regulacja okna – poradnik

hr

Okucie okienne jest elementem eksploatacyjnym okna najbardziej narażonym na uszkodzenia i warunki atmosferyczne i nasze błędy. Wspominamy o tym także w artykule poświęconym jego konserwacji. Nierzadko sami użytkownicy okien  stanowią największe zagrożenie dla okucia, gdy nie potrafią prawidłowo zamknąć, otworzyć lub uchylić np. drzwi przesuwnych czy balkonowych.  Zawsze wtedy niezbędna jest regulacja okucia.

Ten pierwszy raz

Po prawidłowo wykonanym montażu, kiedy zachowane zostały wszystkie poziomy i piony okna w murze i pianka uszczelniła je nie wypychając ramy okna do środka,  a kotwy montażowe trzymają się solidnie w murze – następuje pierwsza i najważniejsza regulacja okuć. Pierwszej regulacji dokonuje montażysta okien.

 Bez „haczenia”

Regulacja jest niezbędna w celu prawidłowego ustawienia pracy skrzydła w stosunku do ramy okiennej. Skrzydło nie ma prawa „haczyć” o ramę, trzeć o nią i wzajemnie niszczyć. To również ważne z innego powodu. Prawidłowa regulacja okna zapewnia jego szczelność i właściwe dociśnięcie skrzydła okna do ramy, w tym dociśnięcie uszczelek okiennych.

 Po przeprowadzce

W przypadku nowej budowy często konieczna jest ponowna regulacja już po wprowadzeniu się i użytkowaniu. Regulacji dokonuje się na elementach okuciowych tj.: zawiasy (górny, dolny), rolki ryglujące. Także każdej wiosny, kiedy sprzątamy cały dom, konserwujemy sprzęty ogrodowe i meble warto okna poddać przeglądowi

Jak regulować okno?

NAWIGACJA CENTRUM WIEDZY

Na każdej z podstron znajduje się 10 artykułów dotyczących wiedzy na temat drzwi, okien oraz technologi PVC.

4okna.PL
4 Pory Roku to marka wysokiej jakości okien z PVC stworzona przez
Nowy Dom Okna Sp. z o.o.
Nasze produkty są wybierane przez klientów ceniących jakość i niezawodność zarówno w Polsce, jak i w Europie.


Sąd Rejonowy Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego nr KRS 0000139277 NIP 764-21-00-244, Kapitał zakładowy 1.002.500 PLN

Znajdź dystrybutora

© Copyright 2005 - 2019 Nowy Dom Okna Sp. z o.o. All Rights Reserved. | Przetwarzamy dane osobowe zgodnie z RODO [GDPR]